Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Drithërat e Ukrainës nuk do të shiten si drithëra bullgare

Foto: BGNES

Nuk ka rrezik që drithi ukrainas të shitet si bullgar, sepse duhet të ketë një certifikatë prejardhjeje, tha për BNR Ministri i Bujqësisë Javor Geçev. Ai është kundër ndërhyrjes së shtetit në blerjen e prodhimit bujqësor, sepse çmimet janë botërore.

Geçev e përkufizoi si anomali që vende si Bullgaria, Polonia dhe Rumania, të cilat përmbushin kërkesat e gjelbra të BE-së dhe nuk përdorin varietete të modifikuara gjenetikisht, janë nën presionin e importeve ukrainase. Gruri ukrainas nuk është i lidhur me kërkesat e BE-së dhe hyn në tregjet fqinje me çmime të dumpingut. Për hir të solidaritetit, importet do të vazhdojnë, por për të ruajtur diferencën në cilësi, nuk do të lejohet përzierja e produkteve, theksoi ministri.


Më shumë nga rubrika

3400 leva (1738 euro) bëhet pensioni maksimal nga 1 tetori

Nga 1 tetori shuma maksimale e pensioneve do të shkojë në 3400 leva. Kjo është rritja e dytë e tavanit të pensioneve për vitin, pasi nga korriku u rrit nga 1500 leva (766 euro) në 2000 leva (1022 euro). Nga 1 tetori hyn në fuqi gjithashtu..

botuar më 22-09-30 4.03.MD
Rumen Radev dhe Illham Aliev

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që..

botuar më 22-09-30 3.07.MD
Rumen Radev dhe Illham Aliev

Presidenti i Azerbajxhanit është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari

Filloi vizita zyrtare dyditore në Bullgari e presidentit të Azerbajxhanit Illham Aliiev me ftesë të homologut të tij bullgar Rumen Radev. Në takimin e dy liderëve pritet të diskutohet bashkëpunimi mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në energjetikë,..

botuar më 22-09-30 12.04.MD