Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Piktorë bullgarë “jashtë kornizës” prezantojnë veprat e tyre në Paris

Foto: Facebook / Instituti Bullgar i Kulturës, Paris

“Jashtë kornizës” titullohet ekspozita e piktorëve bullgarë të lëvizjes “Art Brut”, e cila do të hapet mbrëmjen e 16 shtatorit në galerinë e Institutit Bullgar të Kulturës në Paris. Në vitin 1945, artisti Jean Dubuffet prezantoi termin “Art Brut” për artin jashtë kulturës zyrtare, dhe sot i referohet punës së artistëve autodidakt. Në ekspozitë prezantohen mbi 70 vepra - piktura, skulptura dhe gdhendje në dru, si dhe një koleksion vizatimesh të pacientëve nga arkivi i një spitali psikiatrik. Deri më tani, Bullgaria është i vetmi vend evropian që nuk ka performuar në këtë fushë. Mungojnë informacionet për artistët tanë bashkëkohorë të artit brut, kjo është arsyeja pse ata mbeten plotësisht të panjohur në qarqet ndërkombëtare.

Pas Francës, ekspozita do të shfaqet për publikun bullgar në janar 2023, në një galeri në Sofje.


Më shumë nga rubrika

Filmi "Luka" në bashkëprodhim me Bullgarinë do të marrë pjesë në festivalin e filmit në Roterdam

Në janar 2023, filmi "Luka", ku ka edhe pjesëmarrje bullgare, do të konkurrojë në konkursin "Big Screen" në Festivalin e Filmit në Roterdam. Drejtoresha e bashkëprodhimit mes Belgjikës, Italisë, Holandës, Bullgarisë dhe Armenisë është Jessica Woodworth...

botuar më 22-12-31 10.15.PD

Një libër i ri tregon historinë e bullgarëve në Banat, të shpërndarë në tre shtete

Bullgarët e Besarabisë, bashkatdhetarët tanë nga Krahinat Perëndimore /rajonet kufitare juglindore të Serbisë me popullsi bullgare/ dhe Maqedonia e Veriut, si dhe komunitetet e vjetra bullgare në vendet e Evropës dhe të botës, kanë..

botuar më 22-12-27 2.10.MD

Një shkollë bullgare në Romë do të ruajë një arkiv letrar të paçmuar

Në prag të Krishtlindjeve, shkolla bullgare "Asen dhe Ilija Pejkovi" në Romë mori një dhuratë të çmuar - pjesë e arkivit me literaturë bullgare të gjuhëtarit të ndjerë Prof.Riccardo Picchio. Dhurimi për institucionin arsimor është bërë nga trashëgimtarët..

botuar më 22-12-24 7.05.PD