Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë 24 orëve të fundit nuk ka asnjë vdekje të regjistruar me Covid

Foto: BGNES

162 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 377 nga një ditë më parë. 55 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar kundër koronavirusit. 11 për qind e 1477 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 11.7 për qind të treguesit të enjten, sipas portalit coronavirus.bg.

Pacientët e regjistruar aktiv u rritën me 139 në 9045. Në spitale u shtruan 5 të infektuar. 3 prej tyre, ose 60 për qind nuk ishin të vaksinuar kundër Covid. Të shtruarit në spital u ulën me 3 në 539. Në terapi intensive mbeten 27 të infektuar.

Nuk u raportua asnjë vdekje me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit. U shëruan 23 veta.

Të enjten kur ishte Festa Kombëtare e Pavarësisë u bënë vetëm 56 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD