Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka asnjë kërcënim ushtarak për Bullgarinë nga agresioni rus në Ukrainë

Foto: BGNES

Lajmet e fundit nga Rusia tregojnë një përshkallëzim të konfliktit në Ukrainë, tha Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Zëdhënës i ministrisë Kostadin Koxhabashev në një konferencë për shtypin. Ai konfirmoi qëndrimin e ministrisë se aktualisht nuk ka ndonjë kërcënim specifik ushtarak për vendin. Referendumet në territoret e pushtuara nuk do të njihen ndërkombëtarisht dhe kjo është një përpjekje e Rusisë për të legjitimuar veprimet e saj në Ukrainë. “Sigurisht që kjo do ta komplikojë situatën”, tha Koxhabashev.

Nuk ka të dhëna se shtetas bullgarë me pasaporta ruse mobilizohen, tha Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. I pyetur nëse Sofja do të mbështeste sanksionet e reja të BE-së kundër Rusisë, ai u përgjigj se Bullgaria ndjek gjithmonë qëndrimin e unifikuar evropian. Për momentin nuk ka kërcënim për përfshirje të vendit në luftë, shtoi Stojanov.

Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD