Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Ukrainë janë të shqetësuar për kërcënimet bërthamore të Kremlinit

Vadim Skibickij
Foto: Arkiv

Nga 23 deri më 27 shtator do të mbahen referendumet e shpallura nga Moska për pranimin e territoreve të okupuara të Ukrainës në Rusi. Planet ruse u dënuan nga Ukraina dhe nga vendet perëndimore. BE njoftoi se nuk do t’i njohë rezultatet dhe po përgatit një paketë të 8-të të sanksioneve anti-ruse.

Para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock kërkoi anulimin e zgjedhjeve dhe përfundimin e luftës. Baerbock dhe diplomatë të tjerë kritikuan Ministrin e Jashtëm rus Sergej Llavrov për largimin nga takimi i OKB-së menjëherë pas paraqitjes së qëndrimit të Kremlinit. Llavrov akuzoi edhe një herë Perëndimin për ndërhyrje të drejtpërdrejtë në luftë duke furnizuar me armë Kievin dhe duke trajnuar ushtrinë ukrainase.

“Kërcënimet bërthamore duhet të ndalen menjëherë”, tha Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Blinken tha se Vlladimir Putini duhet të mbahet përgjegjës për atë që po shkatërron rendin botëror të cilin vendet anëtare të OKB-së po përpiqen të shpëtojnë.

Zëvendëskryetari i Drejtorisë Kryesore të Inteligjencës në Ministrinë e Mbrojtjes së Ukrainës, Vadim Skibickij, tha se Vlladimir Putin po shqyrton seriozisht mundësinë e një lufte bërthamore. Ai tha për ITV News se pasojat e përdorimit të armëve bërthamore taktike mund të prekin Poloninë, rajonin e Detit të Zi, Turqinë dhe Bullgarinë, bënë të ditur UNIAN.


Më shumë nga rubrika

Gjashtë veta kanë vdekur me Covid-19 në 24 orët e fundit

288 janë të sapo infektuarit me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 242 nga një ditë më parë. Mbi 59% prej të sapo infektuarve nuk janë vaksinuar. 5,3% e 5445 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 5,6% të treguesit të..

botuar më 22-11-29 8.47.PD

Fillon edicioni i 20-të i nismës bamirëse "Krishtlindja Bullgare"

Presidenti Rumen Radev sot në Veliko Tërnovo do të shpallë fillimin e edicionit të 20 jubilar të nismës bamirëse “Krishtlindja Bullgare”. Ajo mbahet nën patronazhin e kreut të shtetit dhe mbështet fëmijët që kanë nevojë për diagnostikim, trajtim..

botuar më 22-11-29 6.05.PD

Parashikimi i motit për 29 nëntorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot me vranësira. Deri në mëngjes në pjesën më të madhe të Bullgarisë Veriore do të bjerë borë e dobët, ndërsa në pjesën tjetër të vendit reshjet do të jenë me shi. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 22-11-28 8.05.MD