Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Foto: BGNES

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është gjithashtu i treti në botë për sa i përket eksporteve të vajit të lulediellit. Të ardhurat janë 700 milionë dollarë. Vaji i lulediellit eksportohet kryesisht për në Spanjë, Itali, Turqi dhe Greqi. Për shkak të importit të liberalizuar të grurit nga Ukraina, këto pozicione janë të kërcënuara, theksojnë nga dhoma.

Analiza tregon se një biznes i mirë eksporti është bionaftë e rapes. Deri para disa vitesh, prodhuesit bullgarë e eksportonin drejtpërdrejt, por tani e përpunojnë në rafineri të vogla. Në vitin 2021, u eksportuan 542 000 tonë bionaftë në BE për 926 milionë dollarë.


Më shumë nga rubrika

Shkëmbimi ekonomik midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të rritet me ¼ në vitin 2022

Në fillim të dhjetorit në Shkup do të mbahet një forum bullgaro-maqedonas i biznesit. Në vitin 2022, tregtia dypalëshe pritet të kalojë 1 miliard euro, krahasuar me 747 milionë euro në vitin 2021. Vetëm për 8 muajt e parë të 2022, xhiroja është tashmë..

botuar më 22-11-29 12.35.MD

Bullgaria importon 10 herë më shumë mish qengji dhe dele sesa eksporton

Sipas statistikave të Ministrisë së Bujqësisë, në gjysmën e parë të vitit 2022, Bullgaria ka importuar dhjetë herë më shumë mish qengji dhe dele sesa ka eksportuar. Importi i mishit të qengjit është mbi 70% më i lartë krahasuar me të njëjtën..

botuar më 22-11-29 7.15.PD

Popullsia e Bullgarisë - një lider në BE për sa i përket pamundësisë për të përballuar jetesën

Në tremujorin e dytë /prill-qershor/ të vitit 2022, Bullgaria është shënuar si vendi brenda BE-së, ku më pak persona kanë arritur t'i përmbushin shpenzimet pa vështirësi - vetëm 3.6%. Sasia e kredive të shpejta të pashërbyera po rritet..

botuar më 22-11-28 2.18.MD