Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ata që kanë të drejtë vote janë të përafërt me numrin e popullsisë

Rosica Mateva
Foto: BGNES

Pak më shumë se 6.6 milionë qytetarë bullgarë kanë të drejta zgjedhore, pavarësisht se ku jetojnë në botë, tha për bTV Rosica Mateva, Nënkryetare dhe Zëdhënëse e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Numri i votuesve përafrohet me numrin e popullsisë së vendit nga regjistrimi zyrtar në vitin 2021. Sipas Matevës, regjistrimi është vullnetar, por nuk mund të hiqet nga listat zgjedhore një person i cili prej vitesh jeton jashtë vendit. Ajo tha se për të qetësuar opinionin se nuk ka manipulim të softuerit të makinës së votimit, do të numërohen faturat e kontrollit nga makineritë. Votimi do të bëhet me 11 013 makineri dhe ato të riparuara nuk do të përdoren për votim.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 qershorin 2024

Ditën e martë para mesditës do të mbajë mot kryesisht me diell, ndërsa pasdite do të zhvillohen vranësira. Në vende të izoluara, kryesisht në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje afatshkurtra të shoqëruara me bubullima. Do të fryjë..

botuar më 24-06-24 7.35.MD

Mandati i parë për kabinetin nuk është dorëzuar, por “Vëzrazhdane” kërkon të tretin

Partia “Vëzrazhdane” do të insistojë në konsultimet me presidentin Rumen Radev të martën më 25 qershor për të marrë mandatin e tretë për formimin e qeverisë. Sipas partisë, këtë qeveri mund ta formojnë të gjitha formacionet politike të përfaqësuara..

botuar më 24-06-24 5.46.MD

Rumen Radev filloi konsultimet me forcat parlamentare para dorëzimit të mandatit për formimin e kabinetit

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet e tij me partitë dhe koalicionet parlamentare përpara se t'ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë forcës GERB-SDS, që fitoi zgjedhjet. Në fillim të takimit me forcën e parë politike ai veçoi dy pyetje -..

rinovuar më 24-06-24 3.37.MD