Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me një njeri më pak. Golin e vetëm e shënoi Kirill Despodov në minutën e 50-të. E çuditshmja është se golashënuesi më i mirë është nga qyteti Kresna e zonës gjeografike, Maqedonisë së Pirinit. Ndeshja në stadiumin e Shkupit u luajt gjatë sjelljes skandaloze të tifozëve.

Ata e pritën me fishkëllime himnin kombëtar bullgar dhe më pas kënduan kundër lojtarëve bullgarë.

Me fitoren bullgarët u renditën në vendin e dytë në grupin e katërt “C” të Ligës së Kombeve.

Ivan Ivanov

Një talent i ri bullgar fitoi turne tenisi në SHBA

Një sukses i jashtëzakonshëm për Ivan Ivanovin, i cili arriti fitoren e shtatë radhazi dhe triumfoi me titullin tek të rinjtë deri në 14 vjeç në turneun “Orange Bowl” në shtetin e Floridës, në SHBA. Gara është një kampionat botëror jozyrtar i tenisit..

botuar më 22-12-21 11.26.PD

Peshëngritësi Karllos Nasar me flori dhe rekord botëror në Bogota

Karllos Nasar fitoi medaljen e artë në shtytje dhe theu rekordin botëror në lëvizje në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes në Bogota (Kolumbi). Bullgari 18-vjeçar bëri tre tentime të pasuksesshme në lëvizjen e parë - hedhjen, më pas arriti një rekord..

botuar më 22-12-12 4.58.MD
Ivet Goranova

Medalje e artë për karateisten Ivet Goranova nga Italia

Ivet Goranova fitoi medalje të artë në kategorinë deri në 61 kilogramë në disiplinën “kumite” në edicionin e 30-të të turneut ndërkombëtar të karatesë “Venice Cup” në Itali. Bullgarja fitoi gjashtë herë në rrugën e saj për në vendin e parë, duke mundur..