Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

3400 leva (1738 euro) bëhet pensioni maksimal nga 1 tetori

Foto: arkiv

Nga 1 tetori shuma maksimale e pensioneve do të shkojë në 3400 leva. Kjo është rritja e dytë e tavanit të pensioneve për vitin, pasi nga korriku u rrit nga 1500 leva (766 euro) në 2000 leva (1022 euro).

Nga 1 tetori hyn në fuqi gjithashtu edhe rillogaritja e pensioneve të punës të dhëna deri në fund të vitit të kaluar. Ajo bazohet në një “rregull zviceran” të modifikuar, që merr parasysh rritjen e inflacionit dhe të ardhurave nga sigurimet për periudhën nga viti 2008 deri në fund të vitit 2021.

Çdo i treti pensionist, ose pak më shumë se 700 mijë marrin një rritje reale. Pensioni mesatar për muajin tetor do të jetë afër 725 leva (370 euro), që është 8.5 për qind më shumë se në shtator. Këtë e tregojnë të dhënat e Sigurimit Shoqëror Shtetëror.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD