Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një protestë u zhvillua para ambasadës iraniane në Sofje

Foto: BNR

Përfaqësues të Partisë Kurde të Iranit në Bullgari organizuan një protestë para Ambasadës së Republikës Islamike kundër vdekjes tragjike të 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua në Teheran për “veshje të papërshtatshme” dhe vdiq në paraburgim në duart e policisë morale. Protestuesit u shpallën në mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe në veçanti të të drejtave të grave në mbarë botën.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dërgoi 3 gjeneratorë për të ndihmuar Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut duhet të kuptojë se rruga drejt Evropës dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore është me veprime, jo me fjalë. Dhuna dhe provokimet lindin dhunë dhe provokime, dhe ky rreth vicioz duhet të thyhet, tha zëvendëskryeministri në detyrë dhe..

botuar më 23-02-06 4.45.MD

Bullgaria do t'i japë Turqisë çdo ndihmë të kërkuar

Presidenti Rumen Radev i dërgoi një letër ngushëllimi homologut të tij turk, presidentit Rexhep Erdogan, për viktimat njerëzore dhe dëmet e shkaktuara nga tërmeti i rëndë që ra në Turqinë Jugore. “Edhe herët në mëngjes, drejtori i zjarrfikësve..

botuar më 23-02-06 12.37.MD

Bullgaria po dërgon ekipe shpëtimi në Turqi

Dy avionë “Spartan” do të fluturojnë drejt Turqisë për të transportuar ekipet bullgare të shpëtimit emergjent, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Bashkia Metropolitane njoftoi se po dërgon 15 persona dhe pajisje. Një tërmet me magnitudë 7.8sipas..

botuar më 23-02-06 11.01.PD