Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

4 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

721 janë të sapoinfektuarit me Covid në vend për 24 orët e fundit. Rastet ulen me 216 në krahasim me një ditë më parë. 58.4 për qind e të infektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 12.9 për qind e 5585 testeve të kryera janë pozitive, në 14.25 për qind të treguesit një ditë më parë. Këtë e tregojnë të dhënat e portalit coronavirus.bg.

Numri i të sëmurëve regjistruar aktiv rritet me 141 në 9815. Në spitale u pranuan 91 të infektuar, 73 prej të cilëve, ose 80.2 për qind, nuk janë të vaksinuar.

Në spitale trajtohen 625 të infektuar, 47 prej të cilëve janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit vdiqën 4 veta me Covid të konfirmuar. 2 prej të vdekurve nuk kishin imunizim kundër koronavirusit.

Të mërkurën u dhanë 1582 vaksina. 


Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD