Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bum i turistëve të huaj në Sofje

Statuja e Sofjes - një nga simbolet e kryqytetit
Foto: arkiv

Rritja e turistëve të huaj në Sofje këtë vit në krahasim me vitin 2021 është 90%, tha për BNR drejtori i Ndërmarrjes të Turizmit të Bashkisë së Kryeqytetit Ivo Marinov. Mesatarja e qëndrimit të turistëve të huaj në kryeqytet është gati tre ditë. Të ftuarit më të shumtë janë nga Gjermania, Izraeli, Rumania, Italia, Britania e Madhe dhe Spanja.

Po zhvillohen produkte itinerari që nuk kërkojnë lidhje me një operator turistik. Të tilla janë harta “Njihuni me zogjtë e Sofjes”, përmes së cilës mund të vërehen më shumë se 250 lloje zogjsh në tre nga parqet e qytetit dhe “Harta e verërave të Sofjes”. "Harta e Arteve Rrugore" i njeh turistët me grafitet e punuara në mënyrë profesionale. Po punojmë gjithashtu mbi përgatitjen e hartave të trashëgimisë arkitekturore të periudhës pas vitit 1945, të pemëve shekullore në Sofje dhe të birrave artizanale.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Gazetat britanike rekomandojnë Plovdivin si një vend për turizëm dhe "la dolce vita"

Qyteti më i vjetër në Evropë është magjik dhe ndodhet në një vend ku nuk e prisni aspak, shkruan botimi britanik “The Times” në një artikull të gjerë për Plovdivin. "Plovdivi i mbushur me art do t'ju befasojë me kombinimin e tij të artit të..

botuar më 24-01-10 9.46.PD
Shtëpia malore „Mazallat“

Shikoni cilat janë shtëpitë më të mira malore bullgare për vitin 2023

Mbi 25 mijë bullgarë votuan në konkursin “Shtëpia malore e vitit – 2023”, i cili përfundoi pak ditë më parë. 70 shtëpi malore dhe strehimore, të vendosura në disa nga cepat më të bukur të maleve bullgare, konkurruan për çmimin prestigjioz. Ideja e..

botuar më 23-12-30 12.15.MD

Në Vitosha hapet stina e dimrit

Mot me diell dhe i qetë pritet sot në malin Vitosha, ku edhe zyrtarisht do të fillojë sezoni dimëror, njofton Vitosha Ski në ueb faqen e saj. Organizatorët premtojnë surpriza të këndshme për mysafirët e malit. Pistat "Vitoshko Llale 1",..

botuar më 23-12-26 9.57.PD