Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 24 nëntorin

Po vjen një rënie e temperaturave

Foto: BGNES

Paraditen e së enjtes do të ketë mjegull dhe vranësira të ulëta përgjatë Danubit, mbi Bullgarinë Lindore dhe Detin e Zi. Temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 11°, në Sofje – 6°. Pas drekës temperaturat do të zbresin nga 3 deri në 8°, në kryeqytet deri në 3°.

Temperaturat maksimale në Detin e Zi do të jenë 14-16 gradë, afër temperaturës së ujit të detit. Eksitimi i detit do të jetë deri në 3 ballë.

Mbi malet do të bjerë borë, në masivët perëndimor mbi 1200 m mbi nivelin e detit, ndërsa në zonat më të ulëta do të bjerë shi. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 4°, në 2000 m rreth 0°.

Të premten moti do të vazhdojë të jetë më i ftohtë. Dëborë e lehtë do të bjerë në zonat e larta luginore në Bullgarinë Jugperëndimore dhe në Paraballkan.

Më shumë nga rubrika

Lloyd Austin

Pentagoni është i shqetësuar për ndihmën kineze për Rusinë kundër Ukrainës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përshëndeti marrëveshjen e arritur për t'i dhënë Ukrainës 1 milion predha 155 mm pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve evropianë. Vizita e liderit kinez Xi Jinping në..

botuar më 23-03-24 9.32.PD
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

botuar më 23-03-24 9.21.PD

Parashikimi i motit për 24 marsin 2023

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Gjatë ditës do të jetë me diell, por në mëngjes me mjegull pranë pishinave. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 17-22°, në kryeqytet 19°. Me..

botuar më 23-03-23 8.25.MD