Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gëllëb Donev: Qeveria nuk ka shprehur qëndrimin se Bullgaria është “në prag lufte”

Gëllëb Donev
Foto: BGNES

Këshilli i Ministrave nuk ka shprehur qëndrim se vendi ynë është “në prag lufte”. Këtë e deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev gjatë kontrollit parlamentar në përgjigje të një pyetjeje të drejtuar nga kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova, lidhur me një deklarate të zëdhënësit në detyrë të qeverisë, Anton Kutev. Një javë më parë, në një intervistë për BNR, Kutev tha se kur situata është në prag të luftës, duhen armë. “Këshilli i Ministrave monitoron nga afër zhvillimin e konfliktit ushtarak midis Rusisë dhe Ukrainës dhe vlerëson rreziqet dhe kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare. Qeveria bullgare po bën atë që është e nevojshme që vendi ynë të jetë gati për një reagim adekuat në rast përshkallëzimi dhe zgjerimi të konfliktit. Këshilli i Ministrave nuk merr vendime nëse dhe çfarë armësh të blejë, por zbaton vendimet e Kuvendit Popullor për modernizimin e Forcave të Armatosura Bullgare”, komentoi kryeministri në detyrë. Ai gjithashtu deklaroi se monitoron dialogun mes partive politike në Kuvendin Popullor dhe theksoi se qytetarët bullgarë presin të formohet një qeveri i rregullt.Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD