Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta kundër një emisari të Patriarkanës së Moskës në Sofje

Foto: BGNES

Bullgarët dhe ukrainasit thërrasin "Vrasësit" dhe "Moska nuk është këtu" përpara Kishës Ruse “Shën Nikollaj” në Sofje. Ata po protestojnë kundër vizitës së Mitropolitit Antoni të Volokolamit, i cili është ministër i jashtëm i Patriarkanës së Moskës. Të pakënaqurit bllokuan në tempull ambasadoren ruse Eleonora Mitrofanova.

“Ne protestojmë sepse kjo është një paturpësi e madhe gjatë luftës nga ata që pushtojnë, këtu, në territorin e BE-së dhe në një vend të NATO-s, për të shërbyer për fitoren e Rusisë, tha një prej pjesëmarrësve në protestë Georgi Ivanov për BGNES.

Sipas protestuesve, peshkopi Antoni nuk duhej të lejohej në territorin bullgar. Ai mbërriti me ftesë të arkimandritit Vasian, përfaqësuesit të patriarkut rus në Sofje, pas takimit në Kazan të të ashtuquajturit formati Valdaj, ku Kremlini zakonisht prezanton politikën e tij para mysafirëve të huaj të ftuar.


Më shumë nga rubrika

Stevo Pendarovski

Presidenti i RSM: Vendi ynë nuk do të humbasë nëse përfshijmë edhe bullgarët

Nëse bullgarët përfshihen në Kushtetutë, vendi ynë nuk do të humbasë. Përfshirja e bullgarëve në ligjin bazë në asnjë mënyrë nuk kërcënon sovranitetin maqedonas, pavarësinë dhe rrugën evropiane të vendit. Kështu tha presidenti i Republikës së..

botuar më 23-03-29 8.10.MD

Fermerët duan një veto për importet pa taksa të produkteve bujqësore nga Ukraina

Fermerët deklaruan se duan që kabineti të marrë masa urgjente për të vendosur veto për importin pa taksa të produkteve bujqësore nga Ukraina dhe se mallrat ukrainase kalojnë nëpër vendin tonë vetëm tranzit. Kujtojmë se më herët gjatë ditës së sotme..

botuar më 23-03-29 6.45.MD

Mund të prodhojmë predha 155 mm, por eksperimentalisht

Ndërmarrja shtetërore e armëve - Sopot mund të prodhojë predha 155 mm, të cilat BE planifikon t'i furnizojë Ukrainës. Kështu deklaroi ministri i ekonomisë, Nikolla Stojanov. Por, sipas tij, bëhet fjalë për prodhim eksperimental dhe jo serial të..

botuar më 23-03-29 5.27.MD