Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Patriarkana Bullgare njohu Kishën e Maqedonisë së Veriut

Foto: BGNES

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare deklaroi se "pranon me gëzim tomosin e dhuruar nga Kisha Ortodokse Serbe, e cila ia jep autoqefalinë Kishës Ortodokse në Maqedoninë e Veriut". Kjo do të thotë se peshkopët bullgarë e njohin Kishën Ortodokse të Shkupit si kanonike, raporton BNT.

Kisha Serbe ka rekomanduar që çështja e emrit zyrtar të kryepeshkopatës së Maqedonisë së Veriut të zgjidhet në dialog me kishat greqishtfolëse dhe kishat e tjera ortodokse.

Sinodi bullgar thotë se kreun e kishës fqinje të Maqedonisë së Veriut do ta thërrasin kryepeshkop Stefan. Problemi është se Patriarkana Ekumenike e njohu kishën e re me emrin “Kryepeshkopata e Ohrit” për të shmangur fjalën “maqedonase”. Por, sipas rregullores, Patriarkana Bullgare nuk mund të heqë dorë nga emri “Kryepeshkopata e Ohrit”.

Më shumë nga rubrika

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad..

botuar më 23-03-22 6.37.MD

Një libër për Apostullin nga një i burgosur politik u botua 53 vjet pasi u shkrua

Kishte edhe bullgarë të tillë - ata nuk mund të duronin prangat e shpirtit të tyre, por për të jetuar në liri duhej të fitonin fillimisht çlirimin e popullit të tyre. Pasardhësit u ngritën monumente disave prej tyre, por shumë të tjerë ende zhyten..

botuar më 23-03-21 7.15.PD
Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD