Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria iu referua vet për virus kompjuterik në sistemin e BNR-së

Radioja Kombëtare Bullgare
Foto: BNR

Prokuroria e qytetit të Sofjes vetë iu referua në lidhje me publikime në media për një virus të zbuluar në sistemin digjital për menaxhimin e përmbajtjes dhe transmetimit në Radion Kombëtare Bullgare, njoftoi prokuroria shtetërore. Qëllimi i verifikimit është të vërtetojë nëse ekzistojnë fakte dhe rrethana për një krim të mundshëm kompjuterik. Kodi Penal parashikon burgim nga 5 deri në 12 vjet nëse vepra ka pasoja të rënda. Pas përfundimit të këqyrjes materialet do t’i dërgohen prokurorisë për të vlerësuar nëse ka arsye për fillimin e procedimit paraprak.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të..

botuar më 24-02-26 7.20.MD

Takim i kryeministrit bullgar me presidentin ukrainas

Në një takim në Kiev, kryeministri Nikollaj Denkov dhe presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski diskutuan bashkëpunimin në fushën e energjetikës dhe mbrojtjes. Zelenski falënderoi Bullgarinë për mbështetjen dhe theksoi se vendi i tij është i..

botuar më 24-02-26 4.41.MD

Një delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri është për vizitë në Ukrainë

Kryeministri Nikollaj Denkov dhe një delegacion bullgar mbërritën në Ukrainë, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Denkov do t'u theksojë mikpritësve se Sofja do të vazhdojë të mbrojë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të..

botuar më 24-02-26 9.47.PD