Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është për konsolidimin e mirëbesimit në kremtimin e historisë së përbashkët me Shkupin

Foto: arkiv

Ministria e Punëve të Jashtme tha se politikanët dhe figurat publike nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut kanë një rol të përgjegjshëm në krijimin e besimit dhe fqinjësisë së mirë. Theksohet se deklaratat publike që fyen ose provokojnë palën tjetër janë absolutisht të papranueshme dhe kundërproduktive. Ato nuk janë dhe nuk mund të interpretohen si qëndrim zyrtar i Sofjes. Duke pasur parasysh historinë e përbashkët që lidh dy vendet, festimet e ngjarjeve dhe personaliteteve të përbashkëta historike, siç është përvjetori i 120-të të lindjes së revolucionares Mara Buneva, duhet të çojnë në forcimin e besimit dhe fqinjësisë së mirë.

Jo më pak të rrezikshme janë apelet e partive margjinale në Maqedoninë e Veriut kundër politikanëve dhe figurave publike bullgare të cilët janë të përkushtuar për mbrojtjen e të drejtave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut dhe projektet për afrimin e njerëzve mes dy vendeve, thuhet në qëndrimin e Ministrisë së Jashtme.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Presidenti bëri thirrje për përfundimin e shpejtë të terminalit të Aleksandropulis

Presidenti Rumen Radev zhvilloi një takim pune me kryeministrin grek Kiriakos Micotakis. Në Athinë ata diskutuan aktivizimin urgjent të punës për projektet strategjike dypalëshe. Në një konferencë për mediat Radev shpjegoi se një projekt i tillë..

botuar më 24-07-03 11.35.PD
Dimitër Gllavçev

Qeveria e përkohshme po përgatitet të dorëzojë pushtetin dhe raportoi aktivitetet e saj

Qeveria e përkohshme e përmbushi me sukses detyrën e saj kryesore – organizimin e zgjedhjeve të drejta dhe transparente për Asamblenë Kombëtare dhe Parlamentin Evropian. Të gjitha aktivitetet janë kryer në mënyrë transparente dhe me kohë, njoftoi..

botuar më 24-07-02 11.19.PD
Ali Ahmeti

Maqedonia e Veriut mund të bëhet shtet me dy popuj me shtetësi bullgare dhe shqiptare

Maqedonia e Veriut nuk ka politika të qëndrueshme ndaj fqinjëve të saj, tha Ali Ahmeti në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimit Demokratik për Integrim, transmeton BTA. Kryetari i partisë më të madhe shqiptare, Ali Ahmeti, theksoi, se..

botuar më 24-07-01 5.04.MD