Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dimitrov para ndeshjes me Gjokoviçin: Besoj se mund të fitoj

Foto: EPA/BGNES

Tenisti më i mirë bullgar, Grigor Dimitrov, tha se Novak Gjokoviç është favorit në ndeshjen e ardhshme mes tyre në raundin e tretë të Australian Open. Me atë fitore që daton në maj 2013 në Madrid, bullgari ka vetëm një fitore në dhjetë ndeshje deri tani me Gjokoviç, i cili është nëntë herë kampion në Melburn.

“Ai është një favorit serioz, por më pëlqejnë situata të tilla. Kjo është arsyeja pse ne luajmë tenis, për të takuar më të mirët. Nuk do të kënaqesha me më pak. Besoj se mund të fitoj”, tha Dimitrov.


Më shumë nga rubrika

Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

13 medalje për gjimnastet bullgare në Kampionatin Evropian në Baku

Ditën e diel, më 21 maj, Bullgaria shtoi akoma gjashtë medalje të tjera në shtatë të fituarat në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku. Në konkurrencën individuale, kampionia evropiane në shumëgarësh Borjana Kalejn fitoi medaljen e..

botuar më 23-05-22 9.33.PD

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov - lojtari më i vlefshëm në Euroligë

Bullgari Aleksandër Vezenkov u shpall zyrtarisht si “Lojtari më i vlefshëm i sezonit 2022/2023” në Euroligën e Basketbollit për meshkuj. Çmimin prestigjioz e mori personalisht nga presidenti i Euroligës – legjenda e basketbollit serb Dejan..

botuar më 23-05-18 2.59.MD
Tomas Bah dhe Stefka Kostadinova

Validojnë një pullë për 100 vjetorin e Komitetit Olimpik Bullgar

Të enjten, më 18 maj, në Muzeun e Komunikacioneve në Sofje do të bëhet validimi i pullës postare me rastin e 100 vjetorit të Komitetit Olimpik Bullgar. Në këtë aktivitet do të marrë pjesë presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Tomas Bah, i cili..

botuar më 23-05-18 6.10.PD