Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sinjale kontradiktore nga BE-ja për mbrojtjen e kufirit bullgaro-turk

Ursula von der Leyen
Foto: EPA/BGNES

Kufiri bullgaro-turk duhet të jetë një prioritet në forcimin e kufijve kryesorë të jashtëm të BE-së përmes masave të synuara që janë të hapura edhe për shtetet e tjera anëtare të interesuara. Kështu thuhet në letrën e Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen drejtuar liderëve evropianë. Rasti për këtë është Këshilli i posaçëm Evropian i ardhshëm në Bruksel më 9 dhe 10 shkurt, kushtuar migracionit.

Fjalët e Von der Leyen bien ndesh me deklaratën e Komisioneres suedeze për Çështjet e Brendshme evropiane, Ylva Johansson. Johanson deklaroi para Këshillit të Ministrave të Brendshëm se Komisioni Evropian është kundër financimit të gardhit përgjatë kufirit midis Bullgarisë dhe Turqisë, duke theksuar se shtetet anëtare kanë shkurtuar buxhetin e propozuar për ruajtjen e kufijve të jashtëm.

Më shumë nga rubrika

MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD

Parashikimi i motit për 1 prillin

Nesër, më 1 prill , temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, në Sofje rreth 7°. Para mesditës kryesisht në veriperëndim të Bullgarisë do të ketë reshje shiu, ndërsa pasdite do të ketë reshje shiu edhe në pjesën tjetër të vendit...

botuar më 23-03-31 5.35.MD