Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” sulmuan ndryshimet në Kodin Zgjedhor para Gjykatës Kushtetuese

Foto: BGNES

Grupet parlamentare të “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” paraqitën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Para së gjithash, ne e kontestojmë vendosjen e zgjedhjes për një pjesë të popullit se si të votojnë – qoftë përmes fletës së votimit apo përmes fletës së votimit të sapo printuar me makinë”, shpjegoi deputeti i PP-së, Nikolla Minçev. Ai shtoi se votuesit në një seksion prej më pak se 300 zgjedhës nuk do të kenë të drejtën e zgjedhjes se si të votojnë, që është një trajtim i pabarabartë i qytetarëve. Arsyeja e dytë e ankesës në Gjykatën Kushtetuese është “shndërrimi i votimit me makinë në printimi i fletëvotimeve”. Kërkuesit ishin skeptikë se gjykata do të vendosë përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 2 prillit.


Më shumë nga rubrika

Festivali i XX-të Ndërkombëtar Etnik “Fëmijët e Ballkanit” mbledh 2000 pjesëmarrës

Afro 2000 fëmijë dhe mysafirë nga Bullgaria, Bosnja dhe Hercegovina, Moldavia, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Mali i Zi do të marrin pjesë më 31 maj dhe 1 qershor në edicionin e 20-të të Etno-Festival Ndërkombëtar të Fëmijëve “Fëmijët e Ballkanit - me..

botuar më 23-05-31 6.35.PD

Parashikimi i motit për 31 majin

Ditën e mërkurë para mesditës do të jetë me diell. Më pas do të mbajë vranësira dhe kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Ka kushte për breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri..

botuar më 23-05-30 7.20.MD
Këshilli i Ministrave

Kabineti propozoi zgjatjen e efektit të Buxhetit 2022

Kabineti i propozon parlamentit të zgjasë veprimin e të ashtuquajturit ligj shtesë të Buxhetit për vitin 2022 deri në miratimin e një kuadri financiar tërësisht të ri për vitin aktual, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Projektligji i propozuar..

botuar më 23-05-30 6.47.MD