Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Rumen Radev
Foto: president.bg

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes së urrejtjes ndaj bullgarëve dhe ndaj gjithçka bullgare. Këtë e tha para gazetarëve presidenti Rumen Radev, i cili asistoi në hapjen e Festivalit “Surva” në Pernik. Ai vuri në dukje se Bullgaria pret që bullgarët e Maqedonisë të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut dhe shtoi: “Nëse vendi vazhdon të bllokojë pjesëmarrjen bullgare në çfarëdo forme, ai po bllokon veten për BE-në”.

Sa i përket mekanizmit për hetimin e kryeprokurorit që u miratua në lexim të parë, Rumen Radev komentoi se nëse ndryshimet do të ishin vërtet prioritet, ato do të diskutoheshin në fillim të këtij parlamenti, e jo kur ditët e tij janë të numëruara.

Në lidhje me referendumin e propozuar nga “Ka një popull të tillë” për një republikë presidenciale, presidenti tha se nëse ai vetë synon të ndryshojë formën e qeverisjes, do ta deklarojë vetë.


Më shumë nga rubrika

Elisa Ferreira

KE: Bullgaria nuk do të zbatojë Planin e Tranzicionit të Drejtë në 2023

Qeveria bullgare ka njoftuar Komisionin Evropian se zbatimi i Planit të Tranzicionit të Drejtë nuk do të fillojë këtë vit. Kështu ka bërë të ditur Komisionerja Evropiane për Kohezionin dhe Reformat, Elisa Ferreira. Sipas saj, Bullgaria është ndër..

botuar më 23-03-21 6.16.MD
Stefan Manov

Stefan Manov: Rajoni "Jashtë shtetit" do t'i motivonte njerëzit për të votuar

Nga 170 000 deri në 215 000 bullgarë jashtë vendit pritet të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Kështu tha për BNT Stefan Manov nga Këshilli Publik i KQZ-së. Manov kujtoi nevojën e rajonit “Jashtë shtetit!. "Ai do..

botuar më 23-03-21 4.48.MD

Filluan kontrollime të zinxhirëve të mëdhenj të shitjes me pakicë për kartel

Komisioni për Mbrojtjen e Konkurrencës heton praktikat dhe kartelet e dyshimta ndërmjet zinxhirëve të mëdhenj të shitjes me pakicë. Në zyrat e zinxhirëve të hipermarketeve, kompanive dhe shoqatave të tyre që lidhen me prodhimin dhe tregtimin e..

botuar më 23-03-21 4.02.MD