Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

60 janë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: Georgi Cvetkov

Në 24 orët e fundit u zbuluan 60 raste me koronavirus nga 3198 testime të kryera, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. 2 për qind e mostrave rezultuan pozitive. 70 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar kundër Covid.

Në spitale trajtohen 255 të infektuar, prej tyre 33 janë në terapi intensive. 77 për qind e 26 të sapo pranuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. Nuk ka  anjë vdekje në 24 orët e fundit me Covid të konfirmuar.

Rastet aktive janë 2756.

Të martën u administruan 84 vaksina kundër Covid. Me imunizim të përfunduar janë 2 075 494 veta.


Më shumë nga rubrika

MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD

Parashikimi i motit për 1 prillin

Nesër, më 1 prill , temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, në Sofje rreth 7°. Para mesditës kryesisht në veriperëndim të Bullgarisë do të ketë reshje shiu, ndërsa pasdite do të ketë reshje shiu edhe në pjesën tjetër të vendit...

botuar më 23-03-31 5.35.MD