Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

60 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, gjatë 24 orëve të fundit u zbuluan 60 raste me koronavirus nga 3009 testime të kryera. 2 për qind e mostrave rezultuan pozitive. 57 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit.

Në spitale trajtohen 252 të infektuar, prej tyre 33 janë në terapi intensive.

83 për qind e 18 të sapo pranuarve nuk janë të vaksinuar kundër sëmundjes. 3 persona vdiqën me Covid të konfirmuar, 2 prej tyre nuk ishin të imunizuar,

Rastet aktive janë 2744.

Të mërkurën u administruan 108 doza vaksinash kundër koronavirusit. Janë 2 075 518 persona me një cikël të përfunduar të imunizimit.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 marsin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta..

botuar më 23-03-28 8.25.MD

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i..

botuar më 23-03-28 7.37.MD

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

botuar më 23-03-28 6.56.MD