Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Foto: Ani Petrova

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë autorët. Në deklaratën e tyre, deputetët shprehën gjithashtu shqetësimin se fushata e përshkallëzuar antibullgare mund të rrezikojë procesin e përfshirjes së bullgarëve në kushtetutë dhe rrugën drejt anëtarësimit evropian në Maqedonisë së Veriut, gjë që u shërben interesave të vendeve të treta.

Dokumenti, i miratuar vetëm me një abstenim, kundërshton gjithashtu moszbatimin e përhershëm të Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit mes dy vendeve.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të premten , në orët e para të mëngjesit, mbi Bullgari do të zhvillohen vranësira me reshje afatshkurtra dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të jenë..

botuar më 23-05-25 6.35.MD

Kroacia mbështet anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanović, i cili po qëndron për vizitë në Bullgari, deklaroi mbështetjen e Zagrebit për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Ai dhe presidenti Rumen Radev rikonfirmuan mbështetjen e Sofjes dhe Zagrebit për integritetin..

botuar më 23-05-25 4.35.MD

Është hapur procedura për përfundimin e parakohshëm të mandatit të Prokurorit të Përgjithshëm

Këshilli i Lartë Gjyqësor e përcaktoi si të pranueshme kërkesën për shkarkimin e Ivan Geshev. Kështu, u hap procedura për ndërprerjen e parakohshme të mandatit të tij si Prokuror i Përgjithshëm. Ndër temat e shqyrtuara nga Këshilli i Lartë Gjyqësor..

botuar më 23-05-25 3.31.MD