Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritshmëritë në Kuvendin Popullor ndaj kabinetit të ri:

Zgjedhje të ndershme, ruajtje e kursit të politikës së jashtme dhe punë për të mirën e njerëzve

Foto: BGNES

Forcat parlamentare nuk kanë pritshmëri të mëdha nga kabineti i ri, në të cilin ka vetëm një ndryshim ministri, por i vendosin kërkesat e tyre.

Sipas bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov, qeveria duhet të organizojë zgjedhje të ndershme, që sipas tij është një sfidë edhe më e madhe me kthimin e fletave të votimit në letër.

Një nga liderët e “Bullgarisë Demokratike” - Atanas Atanasov, shpreson se kabineti nuk do të ndryshojë kursin e politikës së jashtme të vendit në lidhje me luftën në Ukrainë.

Kryetari i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov nuk ka pritshmëri nga kabineti i ri, por pyet se pse i deritanishmi u përpoq gjatë gjithë kohës të nxitonte procesin e hyrjes në Eurozonë, me kusht që të mos ketë mandat për ta bërë këtë.

Ljuben Dillov nga grupi parlamentar GERB gjithashtu komentoi për kabinetin e deritanishëm: “Rumen Radev nuk ka arsye të jetë i pakënaqur me shumicën e ministrave të tij, as ne. Ata e bënë mirë punën e tyre në këto kushte të vështira”.

Edhe Jordan Conev nga DPS dha një vlerësim të mirë për qeverinë në ikje: “Nga të gjitha kabinetet teknike nga viti 2021, ky padyshim e bën më të mirën - edhe ministri i financave po ecën mirë, edhe kabineti në tërësi. Ka gjithmonë gabime, por kush është pa faj?”

Dhe Georgi Glokov nga BSP pret që qeveria e re të punojë me një shpejtësi më të madhe për të mirën e popullit, duke saktësuar se “kabinetet me detyrë nuk janë gjë e mirë për Bullgarinë”.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia shënon 24 vjet nga bombardimet e NATO-s 24 vjet më parë - më 24 mars 1999 filloi bombardimi i NATO-s në Jugosllavi, gjatë të cilit, sipas burimeve jozyrtare, në 11 javë vdiqën rreth 2500 civilë dhe rreth 1000 ushtarë e policë, shkruan..

botuar më 23-03-24 2.45.MD

Presidenti Rumen Radev: Pas mbylljes së qendrës bullgare në Manastir qëndron paniku dhe pafuqia

“Vendimi i autoriteteve në Maqedoninë e Veriut për të fshirë nga regjistri qendror qendra kulturore bullgare “Ivan Mihajllov” në Manastir është shprehje e pafuqisë”, komentoi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Bruksel. Autoritetet në..

botuar më 23-03-23 7.01.MD
Kostadin Koxhabashev

Shkupi tenton të ideologjizojë të drejtat e bullgarëve maqedonas

Jemi thellësisht të shqetësuar nga veprimet e vazhdueshme të Shkupit për të kufizuar të drejtat e asociimit dhe shprehjes së lirë të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut, tha zëvendësministri i jashtëm dhe zëdhënës i Ministrisë së Jashtme..

botuar më 23-03-23 2.52.MD