Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

MPJ: Nuk ka të dhëna për bullgarë të lënduar nga tërmeti në Turqi

Foto: BGNES

Në këtë fazë nuk ka raportime për shtetas bullgarë të lënduar nga tërmeti në Turqi, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Sipas informacioneve nga komuniteti i mërgimtarëve në zonën e fatkeqësisë, bullgari me shtetësi të dyfishtë me banim në qytetin e Iskenderunit, i cili rezulton i zhdukur prej ditës së djeshme, nuk është gjetur ende.

“Në vendngjarje kanë shkuar familjarët e tij dhe konsullata është në kontakt me ta. Ata shpresojnë se ka mundësi që njeriu të jetë i gjallë. Janë një numër personash që janë nxjerrë nga rrënojat e atij pallati atje dhe të cilët janë në spital. Një pjesë e tyre nuk janë identifikuar me emër dhe shpresa është që ai të jetë në mesin e këtyre personave të paidentifikuar që janë në spital", tha në një konferencë Ministri i Punëve të Jashtme Nikollaj Millkov.

Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

PP-DB u ankua se është përgjuar për të mos formuar qeveri

Politikanët e koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) janë regjistruar gjatë takimeve të punës dhe këshillave drejtuese në parlament dhe në selinë e partisë. Kështu ka bërë të ditur bashkëkryetari i PP-së Kirill..

botuar më 23-05-26 8.42.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të premten , në orët e para të mëngjesit, mbi Bullgari do të zhvillohen vranësira me reshje afatshkurtra dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të jenë..

botuar më 23-05-25 6.35.MD

Kroacia mbështet anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanović, i cili po qëndron për vizitë në Bullgari, deklaroi mbështetjen e Zagrebit për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Ai dhe presidenti Rumen Radev rikonfirmuan mbështetjen e Sofjes dhe Zagrebit për integritetin..

botuar më 23-05-25 4.35.MD