Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një forumi i kushtohet roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Nuk dihet mjaftueshëm për shembullin e ndritshëm të Bullgarisë, që shpëtoi hebrenjtë e saj, tha nënpresidentja Ilijana Jotova para Konferencës Ndërkombëtare “Roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë”, që po mbahet në Sofje.

Popullsia e hebrenjve bullgare është e vetmja që pas Holokaustit ishte më e madhe se më parë, shtoi Jotova dhe saktësoi se këto janë fjalët e një hebreje bullgare të mbijetuar. Në to është njohja e shpëtimit dhe këto fjalë duhet të tingëllojnë më fort se fjalët e mohimit, theksoi nënpresidenti. 80 vjet më parë, Bullgaria arriti të shpëtojë 48 000 hebrenj. Ky akt i paprecedentë regjistroi disa nga faqet më të ndritshme të historisë jo vetëm bullgare por edhe botërore, tha Jotova.

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore tregon rëndësinë e jashtëzakonshme të mobilizimit civil. Ai shërben gjithashtu si një frymëzim për përpjekjet e sotme për të luftuar manifestimet moderne të antisemitizmit, tha në forum ministri i jashtëm Nikollaj Millkov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Cilat janë kushtet që të huajt të përfitojnë kujdes shëndetësor në Bullgari?

Në rreshtat e mëposhtëm, Radio Bullgaria do t'ju tregojë shkurtimisht kushtet të cilat shtetasit e huaj duhet të plotësojnë, që të përdorin ndihmën mjekësore në Bullgari nëse është e nevojshme. Cilët të huaj kanë të drejtë të përfitojnë nga..

botuar më 24-07-06 10.30.PD

Java e kinologjisë në Burgas

Burgas po pret javën e pesëmbëdhjetë evropiane të qenve, njoftoi BTA. Fillon më 6 korrik në zonën e Bazës së Kuajve në Kopshtin Detar dhe organizohet nga Unioni Republikan Bullgar i Kinologjisë, së bashku me Bashkinë. Forumi ndërkombëtar përfshin..

botuar më 24-07-06 9.10.PD

"Trabant Fest" në Tetevenin Ballkanik

Fshati turistik Ribarica në rajonin e Tetevenit po pret edicionin e dymbëdhjetë të “Trabant Fest”, njoftuan organizatorët nga “Klubi Kombëtar Trabant”. Dashamirët e kësaj marke po mblidhen më 6 korrik (e shtunë) në zonën "Kostina", ku do të parakalojnë..

botuar më 24-07-06 8.05.PD