Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas tetorit, nuk ka asnjë pengesë që Bullgaria dhe Rumania t’i bashkohen Shengenit

Foto: arkiv

Raporti i Komisionit Evropian për gatishmërinë e vendit tonë për zonën Shengen pritet në qershor ose korrik dhe pas tetorit nuk do të ketë asnjë pengesë që Bullgaria dhe Rumania të hyjnë në Shengen. Këtë e deklaroi ministri i punëve të jashtme Nikollaj Millkov në një seminar për diplomatë të rinj në Sandanski. “Vendi ynë duhet të identifikojë gjithçka që Holanda pret të shohë në raportin e ardhshëm në lidhje me sundimin e ligjit në vendin tonë dhe tema të tjera, dhe pas tetorit do të mund të mbulojmë kriteret për hyrje në Shengen”, mendon Millkov.


Më shumë nga rubrika

Po diskutohet heqja e figurës së prokurorit të përgjithshëm

Figura e kryeprokurorit duhet të hiqet me ndryshimet në Kushtetutë. Rreth kësaj u bashkuan deputetët e “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS). Këtë e tha deputeti i DPS Deljan Peevski..

botuar më 23-06-09 6.26.MD
Ivan Geshev

Kryeprokurori kërkoi të fliste në parlament për korrupsionin

Prokurori i përgjithshëm i Bullgarisë, Ivan Geshev, i dërgoi një letër kryetarit të Legjislaturës së 49-të të Kuvendit Popullor, Rosen Zhelyazkov, me kërkesën që të dëgjohet nga përfaqësuesit e popullit në lidhje me procedurat specifike paraprake..

botuar më 23-06-09 5.10.MD

Ukrainasit do të protestojnë para Ambasadës ruse në Sofje

Shoqata e Organizatave Ukrainase në Bullgari “Mati Ukraina” organizon sot në mbrëmje një protestë para Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje me titull “Bullgarët kundër gjenocidit rus - Kahovka - ky jemi ne!” “Hedhja në erë e Hidrocentralit..

botuar më 23-06-09 4.11.MD