Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pranvera astronomike po vjen

Foto: Pixabay

Pranvera astronomike në Bullgari fillon sot në orën 23:24 me orën lokale. Është gjithashtu dita e ekuinoksit të pranverës, njofton Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Me rastin e ardhjes së pranverës astronomike në Stara Zagora, me idenë e “Klubit Rotari”, nga sot një tabelë elektronike në qendër të qytetit fillon të njoftojë paraqitjen e të porsalindurve në qytet në kohë reale me një sinjal zanor, kohën e lindjes dhe emrin e foshnjës, njoftoi Elena Ballabanova nga Radio Stara Zagora. Pjesën tjetër të kohës, tabela do të tregojë numrin total të foshnjave të lindura në Stara Zagora që nga fillimi i vitit.


Më shumë nga rubrika

Rodopet

Parashikimi i motit për 22 shtatorin 2023

Ditën e premte do të mbajë mot me diell me vranësira pasdite në zonat malore. Temperaturat minimale do të jenë nga 14 deri në 19°, në Sofje - 14°. Vlerat maksimale do të jenë nga 28-33°, në kryeqytet - 29°. Do të jetë me diell përgjatë Detit të..

botuar më 23-09-21 7.05.MD

Një komision për sigurinë e votës me makina i bashkoi deputetët

Deputetët krijuan një komision të përkohshëm për të hetuar të gjitha faktet dhe rrethanat në lidhje me sigurinë e votimit me makina në zgjedhjet e ardhshme vendore të 29 tetorit. Propozimi për krijimin e komisionit është bërë nga BSP-ja dhe ka..

botuar më 23-09-21 5.21.MD

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” kërkuan dorëheqjen e qeverisë

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” protestuan përpara ndërtesës së Kuvendit dhe të Këshillit të Ministrave për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë. Protesta u shpall kombëtare dhe njerëzit filluan të mblidhen pak para orës 12 të mesditës. Ata..

botuar më 23-09-21 4.26.MD