Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE do të financojë frenimin e fluksit të emigrantëve ndaj Bullgarisë

Foto: BGNES

Komisioni Evropian njoftoi se po fillon një projekt pilot me Bullgarinë për të ndaluar ardhjen e paligjshme të emigrantëve dhe për të përmirësuar sigurinë kufitare. Sofja pritet të zbatojë masat për vlerësimin e përshpejtuar të kërkesave për azil dhe kthimin e migrantëve të refuzuar.

Agjencia e BE-së për Azilin, Evropol dhe Frontex do të ofrojnë mbështetje teknike. Projekti bazohet në përvojën e Bullgarisë, duke përfshirë bashkëpunimin e saj të shkëlqyer me Serbinë, Turqinë dhe vendet e tjera fqinje, si dhe me agjencitë e BE-së, thuhet në njoftim. Gjithashtu planifikohet një rritje e vëzhgimit përgjatë kufirit bullgaro-turk. Komisioni dhe Bullgaria do të përfundojnë shpejt vlerësimin e financimit të projektit, thuhet në njoftim.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 6 qershorin 2023

Të martën do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi malet në Bullgarinë Perëndimore do të zhvillohen vranësira dhe aty do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale do të..

botuar më 23-06-05 6.35.MD
Mirosllav Ivanov

PP-DB i bëri thirrje Bojko Borisovit për të hequr dorë nga imuniteti i tij parlamentar

Deputeti i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Mirosllav Ivanov i bëri thirrje liderit të GERB-it Bojko Borisov që vullnetarisht të heqë dorë nga imuniteti i deputetit, pasi në shoqëri ka "tension të jashtëzakonshëm dhe..

botuar më 23-06-05 6.19.MD

Këshilli i Lartë Gjyqësor miratoi si të pranueshme kërkesën e dytë për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm

Seanca plenare e Këshillit të Lartë Gjyqësor njëzëri e miratoi si të pranueshëm propozimin e dytë për lirim të parakohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm Ivan Geshev. Dy propozimet janë bërë nga anëtarë të Kolegjiumit të Prokurorëve. I pari, i miratuar më..

rinovuar më 23-06-05 3.58.MD