Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ: Makinat e votimit do të dërgohen jashtë vendit në kohë

Foto: BGNES

Nuk ka rrezik që makinat që do të përdoren për të votuar në zgjedhjet parlamentare të 2 prillit të mos arrijnë në kohë në komisionet seksionale zgjedhore jashtë vendit, tha në një konferencë për media zëdhënësja e KQZ-së, Rosica Mateva. Më herët sot, Ministria e Jashtme tha se departamenti nuk i kishte marrë ende pajisjet dhe për këtë arsye nuk mund të garantonte dërgimin e tyre në destinacione të largëta si SHBA dhe Kanada. Sipas Rosica Mateva, makineritë do t'i jepen Ministrisë së Punëve të Jashtme sapo të përfundojë certifikimi dhe testimi i tyre, si dhe instalimi i softuerit. Bullgarët jashtë vendit do të votojnë në 737 qendra votimi në 61 vende.


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Denkov

Parlamenti zgjodhi Nikollaj Denkov kryeministër

Kuvendi Popullor votoi dhe miratoi Akademikun Nikollaj Denkov kryeministër. 132 votuan “pro”, “kundër” 69, pa të abstenuar. Denkov mori mbështetje nga GERB-SDS (një “kundër”), PP-DB dhe DPS. Struktura e kabinetit PP-DB dhe GERB-SDS u mbështet..

botuar më 23-06-06 3.54.MD

Presidenti mendon se koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta

Para se parlamenti të votonte për kabinetin e propozuar nga dy formacionet PP-DB dhe GERB-SDS, presidenti Rumen Radev rekomandoi që qeveria e re “të mos tradhtojë interesat kombëtare pasi liderët e koalicionit të ri tradhtuan besimin e votuesve të..

botuar më 23-06-06 2.26.MD

Protesta para Parlamentit kundër votimit për një qeveri të rregullt

Një protestë e partisë “Vëzrazhdane” bllokoi bulevardin qendror në kryeqytet “Car Osvoboditell” përballë Parlamentit. Protestuesit janë të pakënaqur me krijimin e kabinetit "Denkov-Gabriel". Sipas “Vëzrazhdane”, 14 prej ministrave në projektkabinet..

botuar më 23-06-06 1.23.MD