Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 30 marsin 2023

Pas mëngjesit të ftohtë do të ngrohet

Foto: BGNES

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga minus 5 deri në 0°, në Sofje rreth minus 3°. Gjatë ditës era do të pushojë dhe do të mbajë diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 10 deri në 15°, në kryeqytet deri në 13°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 8-12°. Uji i detit është 8-9°.

Në malet në lindje do të jetë me diell. Mbi masivët perëndimor do të mbajë vranësira me reshje të mundshme të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 5°, në 2000 metra - minus 1°.

Ditën e premte do të jetë e ngrohtë me vranësira të shpërndara.

Jashtë vendit

Në Evropë, do të bjerë shi në pjesën më të madhe të kontinentit, përveç Francës Jugore, Apenineve, Ballkanit, Ukrainës dhe Gadishullit Iberik. Në Londër pritet 15°, në Moskë 6. Në Berlin do të jetë 18° dhe në Paris 17°. Në Madrid dhe Romë do të jetë 24 dhe 18°, në Beograd - 19°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 13 dhe 18°, në Stamboll - 9°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë përkatësisht 6 e minus 3°, në Vankuver dhe në Çikago 7 dhe 3°. 13° pritet në Los Anxhelos, 24 dhe 21° në Miami dhe Meksiko Siti, 22° në Buenos Aires dhe Rio de Zhaneiro. Do të jetë 27° në Dubai, 15 dhe 19° në Jerusalem dhe Teheran .Më shumë nga rubrika

Kisha Ruse

Agjencia Kombëtare e Sigurisë Shtetërore do të kontrollojë se kush e zotëron Kishën Ruse

Prokuroria e qytetit të Sofjes ngarkoi Agjencinë Kombëtare të Sigurisë Shtetërore të kontrollojë pronësinë e kishës “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si Kisha Ruse, pas dy sinjaleve të një grupi përfaqësuesish të popullit dhe shoqatës civile..

botuar më 23-09-27 6.07.MD

Kuvendi Popullor vendosi t’i dërgojmë Ukrainës raketa dhe municione me defekt

Vendi ynë do të dërgojë në Ukrainë raketa kundërajrore me defekt dhe municione për armë të vogla automatike, vendosi Kuvendi Popullor në një seancë të mbyllur. Sigurimi i ndihmës shtesë ushtarake për vendin e sulmuar është me iniciativën e GERB-SDS,..

botuar më 23-09-27 5.23.MD

Një pankartë që gjurmon rrugën evropiane të Bullgarisë rrethon Monumentin e Ushtrisë Sovjetike

Monumenti i Ushtrisë Sovjetike në kryeqytet u gdhi i veshur me një pankartë të madhe që gjurmon rrugën evropiane të Bullgarisë. Pankarta në skela, me të cilën u rrethua së fundi monumenti 37 metra, rikrijon një pemë - rrënjët e së cilës kujtojnë..

botuar më 23-09-27 4.46.MD