Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 30 marsin 2023

Pas mëngjesit të ftohtë do të ngrohet

Foto: BGNES

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga minus 5 deri në 0°, në Sofje rreth minus 3°. Gjatë ditës era do të pushojë dhe do të mbajë diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 10 deri në 15°, në kryeqytet deri në 13°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 8-12°. Uji i detit është 8-9°.

Në malet në lindje do të jetë me diell. Mbi masivët perëndimor do të mbajë vranësira me reshje të mundshme të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 5°, në 2000 metra - minus 1°.

Ditën e premte do të jetë e ngrohtë me vranësira të shpërndara.

Jashtë vendit

Në Evropë, do të bjerë shi në pjesën më të madhe të kontinentit, përveç Francës Jugore, Apenineve, Ballkanit, Ukrainës dhe Gadishullit Iberik. Në Londër pritet 15°, në Moskë 6. Në Berlin do të jetë 18° dhe në Paris 17°. Në Madrid dhe Romë do të jetë 24 dhe 18°, në Beograd - 19°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 13 dhe 18°, në Stamboll - 9°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë përkatësisht 6 e minus 3°, në Vankuver dhe në Çikago 7 dhe 3°. 13° pritet në Los Anxhelos, 24 dhe 21° në Miami dhe Meksiko Siti, 22° në Buenos Aires dhe Rio de Zhaneiro. Do të jetë 27° në Dubai, 15 dhe 19° në Jerusalem dhe Teheran .Më shumë nga rubrika

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” kërkuan dorëheqjen e qeverisë

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” protestuan përpara ndërtesës së Kuvendit dhe të Këshillit të Ministrave për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë. Protesta u shpall kombëtare dhe njerëzit filluan të mblidhen pak para orës 12 të mesditës. Ata..

botuar më 23-09-21 4.26.MD
Foto: Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë është e pakënaqur me memorandumin

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë në Bullgari doli me qëndrimin se memorandumi i nënshkruar me qeverinë nuk e plotëson krejtësisht kërkesën e fermerëve protestues për mbrojtjen e prodhimit bujqësor bullgar. U nënshkrua memorandumi mes qeverisë..

botuar më 23-09-21 3.41.MD

U miratuan ndryshimet në ligin kundër larjes së parave sipas kërkesave evropiane

Më në fund deputetët miratuan ndryshimet në Ligjin për Masat Kundër Pastrimit të Parave. Me to futet një direktivë evropiane, qëllimi i së cilës është parandalimi i fondeve të përfituara nga veprimtari kriminale, përfshirë edhe të tilla për..

botuar më 23-09-21 1.59.MD