Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Heshtja e bardhë” – kartëvizita e kompozitorit Boris Karadimçev

Foto: lostbulgaria.com

Autori i muzikës argëtuese bullgare – ky është imazhi i kompozitorit Boris Karadimçev, i lindur më 30 mars, saktësisht 90 vjet më parë (1933). Si autor i qindra këngëve, muzikës filmike dhe të estradës, drejtor artistik shumëvjeçar i korit për fëmijë "Pim-Pam", profesor në Akademinë Kombëtare për Arte Teatrale dhe Kinematografike, ai zhvilloi talentin e tij në zhanre dhe fusha të ndryshme.

Boris Karadimçev filloi të kompozojë muzikë pop që në vitet 1950, kur punoi me formacionin muzikor "Xhazi i të Rinjve" dhe këngët e tij të para datojnë në vitet 1960. Edhe pse puna e tij përfshin edhe muzikën klasike (simfonike, dhome, etj.), muzika e tij filmike (për mbi 40 filma artistikë dhe 120 filma të animuar), muzika për fëmijë dhe ajo argëtuese janë veçanërisht të dashura të disa brezave. Ne e kujtojmë Boris Karadimçevin si një person shumëngjyrësh me një histori të pasur krijuese.

Boris Karadimçev u largua nga ne në vitin 2014, por meloditë e tij janë ende me ne. Shumë nga hitet e tij i kanë rezistuar kohës – ndër to është një nga këngët e tij më të bukura “Heshtja e Bardhë”, interpretuar nga Georgi Minçev dhe “Shturcite”, "Heshtja e bardhë" bazuar në tekstin e Bogomil Gudevit u shpall "Melodia e Vitit" në konkursin televiziv me të njëjtin emër në vitin 1967. Po atë vit fitoi edhe çmimin e parë në festivalin "Orfeu i Artë". Kënga ka një sërë orkestrimesh, por versioni origjinal përfaqëson plotësisht si tingullin e fundit të viteve '60 në Bullgari, ashtu edhe stilin e paimitueshëm të Boris Karadimçevit.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

“Shiu funk” – kënga e tretë prej autori e grupit “Wet Pebbles”

Në harmoni me vjeshtën që po afron, në rubrikën “Kënga e ditës” do të dëgjojmë “Shiu funk” – kënga e tretë origjinale e grupit pop-swing Wet Pebbles. Ajo u regjistrua në Radion Kombëtare Bullgare si çmim për debutimin e grupit me këngën e tyre “Magjia..

botuar më 23-09-19 11.10.PD

"Fati"

Që me këngën e saj debutuese "Talismani Blu" në fillim të mijëvjeçarit të ri, Sofiafitoi famë të merituar. Pasuan këngë të tjera të bukura, dy albume, pjesëmarrje të shumta në kauza bamirësie, kërkime të reja krijuese, përfshirë duetin "Zemela" me..

botuar më 23-09-18 10.25.PD

JEREMY? – "Bury Me Deep In Love"

Gjatë dekadës së fundit JEREMY? fitoi famën e një nga grupet kryesore indie rock në Bullgari, të bartësve të traditave më të mira në këtë zhanër, por me një tingull dhe vizion modern. Pas një vere plot koncerte dhe paraqitje në festivale, djemtë e..

botuar më 23-09-15 10.25.PD