Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 31 marsin 2023

Moti do të ngrohet

Foto: BTA

Vranësirat do të rriten gjatë natës në të gjithë vendin dhe reshje të shkurtra shiu do të bien vende-vende në Bullgarinë Perëndimore. Edhe ditën e premte ngrohja do të vazhdojë dhe temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 17° dhe 22°, në Sofje rreth 18°.

zonat malore vranësitë do të jenë të konsiderueshme. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 11°, në 2000 m - rreth 3°.

Mbi Detin e Zi, gjatë pjesës më të madhe të ditës do të ketë vranësira të konsiderueshme dhe vende-vende me reshje shiu afatshkurtër. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 10°- 14°, kurse uji i detit 7°- 8°.

Jashtë vendit

Në Londër temperatura maksimale do të jetë 13 gradë, në Paris dhe Stamboll – 14, në Madrid – 22, në Berlin – 15, në Vjenë dhe Bukuresht – 18, në Romë – 19, në Beograd – 22, në Athinë – 20.

Në Nju Jork dhe Jerusalem, temperatura maksimale do të arrijë 13 gradë, në Montreal - 3, në Vankuver - 9, në Çikago - 19, në Los Anxheles - 18, në Buenos Aires - 22, në Rio de Zhaneiro - 32, në Dubai. - 29, Teheran – 23.


Më shumë nga rubrika

U nënshkrua memorandumi mes qeverisë dhe fermerëve

Në Këshillin e Ministrave është firmosur memorandumi mes qeverisë dhe fermerëve. "Pas një fillimi të rremë, gjëja e rëndësishme është që arritëm sukses," tha me shaka kryeministri Nikollaj Denkov në një konferencë pas nënshkrimit. “Me negociata të..

botuar më 23-09-20 6.42.MD
Admirali Emill Eftimov

Luftanijet ruse janë tërhequr nga zona bullgare në Detin e Zi

Aktualisht nuk ka prani të luftanijeve ruse në zonën ekonomike bullgare në Detin e Zi. Kështu ka thënë shefi i mbrojtjes, admirali Emill Eftimov. Sipas tij, forcat ruse janë tërhequr pas veprimeve parandaluese të marinës bullgare dhe NATO-s. “E..

botuar më 23-09-20 6.21.MD
Gjenerali Atanas Atanasov

Kreu i Komisionit të Kontrollit të Shërbimeve Speciale ka dhënë dorëheqjen

Bashkëkryetari i grupit parlamentar “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB), gjen. Atanas Atanasov, ka dhënë dorëheqjen si kryetar i Komisionit për kontrollin mbi shërbimet e sigurisë, aplikimin dhe përdorimin e mjeteve speciale..

botuar më 23-09-20 4.26.MD