Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja - një destinacion gjithnjë e më tërheqës në mesin e turistëve të huaj

Foto: Pixabay

Destinacionet turistike urbane po rimëkëmben shumë shpejt pas pandemisë së koronavirusit. Ndërmarrja Komunale të Turizmit në Sofje pret një rimëkëmbje të numrit të turistëve nga para pandemisë dhe rezultate edhe më të mira këtë vit.

Në vitin 2022 është vërejtur një rritje prej mbi 61% krahasuar me një vit më parë. Turistët e huaj janë kryesisht të moshës 30 deri në 44 vjeç. Ata janë kryesisht nga Izraeli, Italia, Gjermania, Rumania, Turqia, tha për gazetaren Milla Mlladenova Ljudmill Pellov, drejtor i Ndërmarrjes Komunale të Turizmit. Po vëzhgohet gjithashtu rritje e fluksit të turistëve nga Britania e Madhe dhe Greqia. Interesim ka edhe nga turistët nga destinacionet më të largëta, si SHBA, Brazili, Kanadaja, Koreja e Jugut, Japonia dhe madje nga India.

Më shumë nga rubrika

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

botuar më 23-05-21 1.10.MD

Kompleksi turistik “Shën Konstantin dhe Elena” ka 115 vjetorin

Kompleksi turistik "Shën Konstantin dhe Elena" është resorti më i vjetër bullgar në Detin e Zi. Ndodhet 10 km nga qendra e Varnës dhe kombinon në mënyrë unike privatësinë me komplekset moderne dhe një sërë shërbimesh. Kombinimi i ujit termal, detit,..

botuar më 23-05-21 10.10.PD