Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fermerët nga 5 vende me një deklaratë kundër importit të grurit nga Ukraina

Foto: BGNES

Në Poloni u nënshkrua një deklaratë e përbashkët e organizatave bujqësore nga 5 vende anëtare të BE-së, njoftoi gazetarja e BNR Varna, Maja Shtërbanova. Kërkesat, që bashkojnë fermerët nga Polonia, Sllovakia, Republika Çeke, Bullgaria dhe Rumania, janë të ndalohet importi i drithit nga Ukraina në këto vende, të sigurohen korridore tranziti për vendet në nevojë siç u tha fillimisht, si dhe të sigurohet blerja e stoqeve të grurit me një çmim prej 300 euro për ton.

Dokumenti u depozitua në Parlamentin Evropian. Brenda 2 javësh nga 11 organizatat që nënshkruar deklaratën presin një përgjigje me masat që do të merren për kërkesat e specifikuara.Më shumë nga rubrika

Më 9 qershor në Bullgari do të votojnë vetëm qytetarët që kanë jetuar në BE për të paktën 3 muaj

Si kusht i domosdoshëm për ushtrimin e votës në zgjedhjet e ardhshme për deputetë të Parlamentit Evropian nga Republika e Bullgarisë më 9 qershor të këtij viti, kërkohet qëndrim të përhershëm. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën me dije se mund të..

botuar më 24-03-05 9.10.PD

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD