Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vargmalet e larta malore janë ende të përshtatshme për ski

Teleferiku te Shtatë Liqenet e Rillës
Foto: BGNES

Gjatë pushimeve, skiatorët dhe turistët kanë preferuar të pushojnë aktivisht pranë Shtatë Liqeneve të Rillës. Shërbimi i shpëtimit malor në Dupnica njoftoi se ka katër oficerë shërbimi në bazën e tij në liqene për tre ditët. Në fund të javës së ardhshme do të ketë sërish staf në detyrë, pas së cilës do të mbyllet sezoni i skijimit. Bozhidar Xhokin nga ekipi i shpëtimit theksoi për BNR se pavarësisht motit të ndryshueshëm, gjatë pushimeve ka skiatorë, fansa të zbritjeve ekstreme, si dhe turistë që bëjnë ecje.

Ndër vizitorët e huaj mbizotërojnë mysafirë nga Izraeli dhe Franca, ka edhe rusë.

Më shumë nga rubrika

Bashkitë e bregdetit jugor të Detit të Zi do të reklamohen së bashku në tregjet turistike të jashtme

Partnerët bashkiakë të qyteteve Burgas, Nesebër, Pomorie, Primorsko, Carevo dhe Mallko Tërnovo do të reklamojnë së bashku në tregjet në Poloni, Britaninë e Madhe, Republikën Çeke, Gjermani dhe vendet skandinave përmes videove tërheqëse dhe mesazheve..

botuar më 23-12-22 11.36.PD

Bujtinat buzë liqenit, vendpushimet spa dhe fshatrat etnografikë janë hit gjatë pushimeve

Këtë vit kërkimi i ofertave për Krishtlindje dhe Vitin e Ri ka nisur që nga fundi i gushtit, me preferenca të drejtuara më së shumti në bujtinat pranë vendpushimeve tona malore. "Dhjetë vjet më parë, ishte krejt normale që bullgarët të merrnin shtëpi..

botuar më 23-12-17 12.05.MD

Zgjodhën kalanë Oveç dhe Pllajën e Provadias si vend turistik të vitit

Turizmi ynë është pjesë e politikës së jashtme bullgare. Çdo vit ju jepni fytyrën e vendit para miliona evropianëve dhe keni një meritë të konsiderueshme për sukseset e Bullgarisë. Kështu tha kryeministri Nikollaj Denkov në një video fjalim..

botuar më 23-12-15 10.47.PD