Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Punonjësit në BNR protestuan për shpërblimin e denjë të punës

Foto: Georgi Nejkov

Punonjësit e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) protestuan për një shpërblim të denjë të punës së tyre. Protesta kishte si në kryeqytet, ashtu edhe në radio-stacionet rajonale. Në Sofje, një kryqëzim kyç pranë ndërtesës së radios u mbyll për një orë. Kërkesa kryesore është rritja urgjente e fondeve nga buxheti i vitit 2023 për BNR-në, e cila do të bënte të mundur rritjen e pagave me 25% për të mbuluar inflacionin e akumuluar që nga viti 2021. “Është e papranueshme që njerëzit që punojnë në një organizatë kaq prestigjioze të marrin paga 880 leva /rreth 450 euro/, për një përqindje të konsiderueshme 1000 leva /511 euro/ është vetëm mirazh”, thanë protestuesit. Protesta u organizua së bashku me strukturat e dy sindikatave më të mëdha në Bullgari – Konfederata e Sindikatave të Pavarura dhe Konfederata e Punës “Podkrepa”, si dhe me strukturën e Lidhjes së Gazetarëve Bullgarë në Radios.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 shkurtin

Të mërkurën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4°, në Sofje - 1°. Para mesditës do të mbajë vranësira, në vende të izoluara me reshje të dobëta. Pasdite vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen. Do të fryjë e dobët,..

botuar më 24-02-20 6.25.MD

Një konferencë mbi sigurinë në rajonin e Detit të Zi do të mbahet në Sofje në prill

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel mori pjesë në takimin e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Vendet e komunitetit diskutuan situatën në Lindjen e Mesme, agresionin rus kundër Ukrainës dhe..

botuar më 24-02-20 9.19.PD

Plovdivi përsëri pret ekspozitën ndërkombëtare për vreshtarinë dhe verëtarinë "Vinaria"

Në Panairin Ndërkombëtar – Plovdiv, më 20 shkurt fillon ekspozita e vreshtarisë dhe verërave “Vinaria”. “Vinaria” 2024, e cila zgjat deri më 24 shkurt, është një ngjarje e rëndësishme që pasqyron zhvillimin e industrisë së verës dhe vreshtarisë në..

botuar më 24-02-20 6.05.PD