Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Tel Aviv prezantojnë modelin bullgar për integrimin e komunitetit hebre

Rumjana Hristidi
Foto: BGNES

Në një konferencë ndërkombëtare mbi antisemitizmin në Universitetin “Bar Ilan” në Tel Aviv, Doc. Dr. Rumjana Hristidi, drejtuese e Programit të Studimeve Hebraike në Universitetin e Sofjes, paraqiti një shembull bullgar të marrëdhënieve ndëretnike. “Marrëdhëniet midis hebrenjve dhe bullgarëve janë shumë të mira, thonë 82% e hebrenjve dhe 73% e shoqërisë bullgare. Kjo bën të mundur krijimin e kushteve për integritet dhe një ndjenjë sigurie”, shpjegoi Hristidi për agjencinë izraelite TRS. Sipas të njëjtit sondazh të Ministrisë së Punëve të Jashtme, 83% e bullgarëve shprehin qëndrim pozitiv ndaj një fqinjësie të mundshme me hebrenjtë. 82% besojnë se hebrenjtë janë të integruar mirë në shoqëri. 91% e hebrenjve bullgarë ndjehen gjithashtu të integruar mirë, dhe 88% deklarojnë se ndihen të sigurt në jetën e tyre të përditshme.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës , vranësira nga perëndimi do të çahet dhe do të zvogëlohet, vende-vende deri në mot kryesisht të kthjellët. Në disa zona do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse e qetë në shumicën e rajoneve, vetëm në lindje do të fryjë erë mesatare..

botuar më 23-12-08 7.15.MD
Rumen Radev

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet për Centralin Atomik Elektrik “Belene”

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet e destinuara për termocentralin e dytë bullgar - "Belene" dhe është e gatshme të paguajë çmimin që ne kërkojmë. Kështu tha ministri i energjetikës Rumen Radev gjatë inspektimit të ndërtimit të lidhjes së gazit..

botuar më 23-12-08 6.09.MD

U hoq vetoja e presidentit për dhurimin e transportuesve të blinduar të Ukrainës

Parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Ukrainën për pajisjen falas të makinave të blinduara të transportit. GERB-SDS, PP-DB, DPS dhe "Ka një popull të tillë" votuan kundër vetos për dhurimin..

botuar më 23-12-08 5.40.MD