Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 14 qershorin 2023

Mot me diell dhe reshje afatshkurtra

Foto: BGNES

Nga mesnata reshjet e shiut do të pushojnë dhe vranësirat në shumë zona do të ulen.

Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht me diell me rritje të përkohshme të vranësirave, më të ndjeshme rreth dhe pas mesditës. Kryesisht në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë nga lindja-verilindja. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 23° dhe 28°, në Sofje rreth 23°.

Mbi malet e Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira të shoqëruara me reshje afatshkurtra dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë kryesisht nga juglindja. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 16°, në 2000 metra - rreth 10°.

Në Detin e Zi do të mbizotërojë mot me diell, pas mesditës me rritje më të ndjeshme të vranësisë dhe vende-vende, kryesisht në bregdetin verior, do të ketë reshje shiu afatshkurtër. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi lindor-verilindor. Temperaturat maksimale do të jenë 23°-25°. Temperatura e ujit të detit është 20°-22°.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD