Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë, po përgatiten planet në rast të një sulmi nga lindja

Nikollaj Denkov
Foto: Pamje ekrani/BTa

Bullgaria parashikon që në vitin 2024 do të ketë kosto mbrojtëse në përmasë të 2% të PBB-së dhe se tjetra do të jetë edhe më e lartë. Këtë e tha kryeministri Nikollaj Denkov para fillimit të samitit të NATO-së në Vilnius. Duke komentuar planin e ri të mbrojtjes rajonale të NATO-së për Detin e Zi, ai vuri në dukje se për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë po bëhen plane të tilla për të përgatitur vendet për një sulm të mundshëm nga lindja. “Për ne është e rëndësishme të përmirësojmë kapacitetet që kemi sot dhe që ky kapacitet të integrohet me kapacitetet e vendeve fqinje – Rumanisë, Turqisë – dhe gjithashtu me kapacitetet e vendeve të tjera të NATO-së”, shtoi kryeministri.

Ai tha gjithashtu se pret që Aleanca t’i japë Ukrainës një perspektivë të qartë anëtarësimi kur të përmbushen kushtet përkatëse.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Peter Sijarto (djathtas) në takimin me ministrin në detyrë të energjetikës Vladimir Malinov në Bukuresht

Bullgaria i propozoi ndihmë Hungarisë për shkak të ndalimit të tranzitit të naftës përmes Ukrainës

Bullgaria i propozoi ndihmë Hungarisë për të përballuar vështirësitë e shkaktuara nga ndalimi i tranzitit të naftës përmes Ukrainës. Kjo bëhet e qartë nga një mesazh i ministrit të jashtëm hungarez Peter Sijarto. "Bullgaria, si një mik i vërtetë dhe..

botuar më 24-07-24 6.06.MD

Vetëm 10% e bullgarëve sigurojnë pronat e tyre

Bullgaria është ndër vendet me përqindjet më të larta të pronave të veta në Evropë, por ka përqindjen më të ulët të shtëpive të siguruara. Këtë e tha për BNT Nikollaj Stançev, kryetar i Bordit Drejtues të Shoqatës së Siguruesve Bullgarë. Pavarësisht..

botuar më 24-07-24 2.38.MD

Komisioni Evropian pothuajse përsëriti rekomandimet e tij të vitit 2023 për drejtësinë bullgare

Komisioni Evropian prezantoi raportin vjetor për sundimin e ligjit në BE. Komisioni vëren ndryshimet e miratuara në Kushtetutën e Bullgarisë. Sofjes, përsëri si në raportin e vitit të kaluar, i rekomandohet të ndërmarrë ndryshime ligjore për të..

botuar më 24-07-24 1.18.MD