Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 2 gushtin 2023

Mot me temperatura pak më të larta

Foto: BGNES

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët me erë të dobët nga lindja-juglindja.

Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht me diell, me vranësi të shpërndara, ndërsa pas mesditës, kryesisht në male me vranësira të dendura. Temperaturat gjatë ditës do të rriten më tej dhe maksimalet do të jenë ndërmjet 32° dhe 37°, në Sofje rreth 32°.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell, pas mesditës me vranësira grumbulluese dhe vende-vende me reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare nga drejtimi perëndimor. Temperatura maksimale në lartësi 1200 metra do të jetë rreth 26°, në 2000 metra – rreth 18°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jug-juglindja. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 26 deri në 30 gradë. Temperatura e ujit të detit është 20°-25°.

Të enjten dhe të premten do të jetë vapë.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD