Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parku Industrial Sliven pret investitorët e tij

Foto: BTA

Një park industrial do të krijohet në qytetin e Bullgarisë Verilindore Sliven në një pjesë të ish-aeroportit “Bershen” në një sipërfaqe prej afro 2700 dynymësh. Projekti, i cili është një nga më të mëdhatë për zhvillimin industrial në territorin e Bullgarisë, u përfshi në regjistrin e parqeve industriale me vendim të ministrit të ekonomisë dhe industrisë, Bogdan Bogdanov. Kështu bëhet pjesë e politikës së investimeve në nivel kombëtar me mundësi për të tërhequr investitorë, theksoi ministri. Aktivitetet për krijimin e “Parkut Industrial Sliven” filluan në vitin 2019 dhe kaluan nëpër disa faza gjatë viteve deri në finalizimin e dokumentacionit të plotë dhe mundësinë e realizimit të projektit, njoftoi korrespondenti i BNR në Sliven Stojan Radev.


Më shumë nga rubrika

Foto:BTA

Çfarë mendojnë bizneset bullgare dhe rumune për marrëdhëniet dypalëshe?

Projektet e infrastrukturës midis Bullgarisë dhe Rumanisë nuk po ecin me shpejtësi për shkak të kuadrit rregullator kompleks, por ende po vazhdojnë të ecin përpara. Kështu deklaroi për Radio Bullgarinë Doru Dragomir, kryetar i Dhomës Dypalëshe të Tregtisë..

botuar më 23-12-07 7.05.PD
Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

botuar më 23-12-06 10.02.PD
Dobrin Ivanov

Është një mit që sektori gri në ekonominë bullgare është më i madhi në BE

Ekonomia bullgare po përmirësohet me ritme që e afrojnë atë me treguesin europian prej 85%. Hulumtimet e Shoqatës së Kapitalit Industrial, për 12 vitet e fundit, tregojnë se 23 për qind e ekonomisë së vendit ka dalë publike. Ekonomia bullgare po..

botuar më 23-12-05 11.12.PD