Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 22 shtatorin 2023

Ditën e Pavarësisë do të mbajë mot me diell

Rodopet
Foto: Bozhidar Çollakov

Ditën e premte do të mbajë mot me diell me vranësira pasdite në zonat malore. Temperaturat minimale do të jenë nga 14 deri në 19°, në Sofje - 14°. Vlerat maksimale do të jenë nga 28-33°, në kryeqytet - 29°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të arrijnë deri në 25-27°. Uji i detit është 23-25°.

Në male do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira me reshje shiu kryesisht në rajonet e maleve Rilla dhe Rodopet. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 24, në 2000 m deri në 16°.

Të shtunën do të mbajë mot i ngrohtë dhe me diell në të gjithë vendin.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës , vranësira nga perëndimi do të çahet dhe do të zvogëlohet, vende-vende deri në mot kryesisht të kthjellët. Në disa zona do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse e qetë në shumicën e rajoneve, vetëm në lindje do të fryjë erë mesatare..

botuar më 23-12-08 7.15.MD
Rumen Radev

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet për Centralin Atomik Elektrik “Belene”

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet e destinuara për termocentralin e dytë bullgar - "Belene" dhe është e gatshme të paguajë çmimin që ne kërkojmë. Kështu tha ministri i energjetikës Rumen Radev gjatë inspektimit të ndërtimit të lidhjes së gazit..

botuar më 23-12-08 6.09.MD

U hoq vetoja e presidentit për dhurimin e transportuesve të blinduar të Ukrainës

Parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Ukrainën për pajisjen falas të makinave të blinduara të transportit. GERB-SDS, PP-DB, DPS dhe "Ka një popull të tillë" votuan kundër vetos për dhurimin..

botuar më 23-12-08 5.40.MD