Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Veronika Todorova - për kthimin në atdhe dhe jetën nëpër koncerte në Bullgari

Foto: Facebook /Veronika Todorova

Një grua e jashtëzakonshme bullgare, muzikante dhe artiste virtuoze e fizarmonikës u kthye dhe solli të gjitha koncertet e saj në atdhe. Kjo është Veronika Todorova, e cila prej afro 20 vitesh ndërton një karrierë të suksesshme si dirigjente dhe muzikante në Gjermani, Austri, Holandë, Finlandë dhe në skena të tjera evropiane. Në vitin 2006, në kampionatin botëror të fizarmonikës në Norvegji, ajo u shpall fizarmonistja më e mirë në botë. Po atë vit fitoi edhe titullin “Mjeshtër i Gjermanisë”. Vetë instrumenti është fizikisht i vështirë për femrat, prandaj fizarmonistët më të shquar në botë janë kryesisht meshkuj.

Për Veronika Todorovën, kritikët muzikorë në vendin tonë thonë se ajo e zotëron instrumentin në perfeksion, dhe përveç kësaj, ajo mund të interpretojë stile muzikore nga më të ndryshmet - nga baroku, klasikja dhe tango-nuevo përmes kompozimeve të saj deri tek etno-xhazi modern. Kjo e bën atë një partnere shumë të kërkuar në skenën e ansambleve orkestrale dhe interpretuesve solistë, siç janë projektet mbresëlënëse me violinistin Vesko Eshkenazi dhe Filarmonia e Plevenit.

Muzikantja e re fëmijërinë e ka kaluar në fshatin Debnevo të Trojanit në veri të Bullgarisë. Veronika Todorova e mëson fizarmonikën që në moshën 6-vjeçare dhe talentin e saj e zbuloi mësuesi i saj i parë Dimitër Cvetkov nga Lloveç:

“Prindërit e mi, të cilët i mbështetën me shumë dashuri dhe përkushtim aktivitetet e mia muzikore, nuk më penguan asnjëherë të marr pjesë në asnjë konkurs. Pjesën më të madhe të viteve e kam kaluar si nxënëse në Shkollën e Muzikës në Trojan, dhe me mësuesen time Marieta Zhekova. Më pas shkuam në Gjermani me familjen time dhe pata fatin të studioja me një fizarmonist shumë të mirë rus, dhe më pas u zbulova nga Renzo Ruggeri, një nga muzikantët më të ndritur - një yll i skenës botërore të xhazit - pata mundësinë dhe fatin e madh për të studiuar për tre vjet në akademinë e tij të xhazit në Itali, dhe më pas u diplomova në Akademinë e Muzikës në Darmstadt (Gjermani) për fizarmonikë.“

Veronika thotë se vitet e fundit koncertet e saj janë mbi 180, dhe në skena të ndryshme evropiane. Ajo është ndjerë mirë në skenat gjermane, ka qenë dirigjente në orkestra të ndryshme, drejtuese projektesh prestigjioze, mësuese muzike në Gjermani, por gjithmonë ndjente nevojën të ishte në atdheun e saj dhe të frymëzohej nga jeta në Bullgari.

Përveç kësaj, ajo shkruan muzikë dhe gjithnjë e më shumë fillon t'i drejtohet rrënjëve të saj dhe trashëgimisë së atdheut. Kjo e bëri atë që në fillim të pandemisë në vitin 2020, të merrte një vendim përfundimtar dhe të kthehej në Bullgari dhe mbi të gjitha në fshatin e saj të lindjes, Debnevo. Prej tre vitesh ajo është shpërngulur përfundimisht këtu së bashku me vajzën e saj dhe thotë se tani e ndjen se jeta e saj është vërtet e plotësuar dhe e suksesshme. Një tjetër ëndërr e Veronikës u realizua dhe ajo organizoi një festival muzikor në Debnevo, duke tërhequr muzikantë nga e gjithë bota. Këtë vit ai u mbajt për herë të pestë. Quhet “Jam on the River” dhe skena është në një livadh të gjelbër dhe përdekor natyror është bukuria e Ballkanit.

“Kudo, edhe në fshatin më të vogël, njerëzit kanë nevojë për artin, sepse ai është ushqim për shpirtin tonë”, thotë Veronika Todorova.

“Festivali lindi për shkak të dëshirës sime për të njohur muzikantët bullgarë dhe për të ofruar një skenë ku mund të luajnë kolegët e mi me të cilët kam punuar në Perëndim ndër vite, si dhe për të krijuar mundësi të reja për muzikantët vendas. Kështu vitet e fundit “Jam on the River” ka njohur zhvillim të vrullshëm. Këtë vit në gusht kemi gëzuar një audiencë prej 10,000 personash. Ky për mua është një sukses i madh dhe një emocion i madh.”

Një nga arsyet më të mëdha që e ndikuan në kthimin e Veronikës në Bullgari nga jashtë është mundësia që ajo të mësojë nxënësit bullgarë në piano dhe fizarmonikë. Nga 15 shtatori, Veronika është kthyer në vendin e saj të punës në shkollën lokale "Ivan Vazov" në fshatin Debnevo. Ndërmjet provave të koncerteve, ajo nuk ka reshtur së dhëni mësim për fëmijët edhe gjatë pushimeve verore:

“Puna ime me fëmijët vazhdon gjatë gjithë kohës dhe jam shumë e lumtur që përmes meje kanë mundësinë të prekin skenën, të ndjekin shumë koncerte dhe vetë puna me fëmijët më bën të lumtur. Kjo ishte gjëja e parë që fillova të bëj kur u ktheva në Bullgari. Në fshatin Debnevo, ku punoj me rreth 30 fëmijë, kemi prezantuar një risi që u jep mundësinë të gjithë fëmijëve nga klasa e parë deri në të katërtën të mësojnë një instrument muzikor. Kështu që unë i përkushtohem çdo ditë kësaj pune dhe me shumë dashuri punoj me fëmijët në fshatin Debnevo”.


Foto: Facebook /Veronika Todorova, Didi Andreeva, BGNES

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Nënkryetari i një bashkie shqiptare kërkon një jetë më të mirë për bullgarët në Shqipëri

Agron Nuredinaj prej disa muajsh është pjesë e administratës së re bashkiake të qytetit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Qendra bashkiake është përgjegjëse edhe për fshatrat në rajonin e Gorës, ku një popullsi me origjinë bullgare dhe me vetëdije..

botuar më 24-02-03 7.30.PD
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

botuar më 24-01-25 7.30.PD

Ellzhana Popova: "Në kinemanë italiane ekziston ende një imazh klishe i grave të Evropës Lindore"

Ajo është një nga aktoret bullgare më të fotografuara në vitet 80 të shekullit të 20-të. Ajo ishte gjithashtu pjesë e trupës së Teatrit Kombëtar në Sofje me një prani të dukshme skenike. Ellzhana Popova është një legjendë për një brez të tërë bullgarësh...

botuar më 24-01-22 7.25.PD