Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Punonjësit e policisë protestuan kundër politizimit të përplasjes me huliganët e futbollit

| rinovuar më 23-11-22 5.09.MD
Foto: BGNES

Qindra policë dolën në një protestë, sipas fjalëve të tyre spontane, para ndërtesës së parlamentit me kërkesën për të ndaluar politizimin e asaj që ndodhi më 16 nëntor, kur gjatë ndeshjes së futbollit Bullgari-Hungari, tifozë futbollistikë protestuan kundër udhëheqjes së Federatës Bullgare të Futbollit. Ajo që nisi si një protestë paqësore u përshkallëzua, me tifozë dhe policië të plagosur. Aktualisht janë duke u zhvilluar procedura paraprake ndaj tre punonjësve të policisë për tejkalim të të drejtave. PP-DB kërkoi dorëheqjen e ministrit të punëve të brendshme, Kalin Stojanov. Bashkëkryetari i PP-së Kirill Petkov tha se Stojanov ishte propozim i GERB-it. Kreu i GERB-it, Bojko Borisov, u përgjigj se nëse Stojanov jep dorëheqjen, kryeministri Nikollaj Denkov nga PP-DB gjithashtu duhet të japë dorëheqjen.

"Nuk duhet ta lejojmë edhe një herë që Ministria e Punëve të Brendshme të përdoret si një thes grushtimi nga politikanët," u tha gazetarëve ministri i brendshëm Kalin Stojanov përpara dëgjimit të tij në lidhje me teprimet në Komisionin e Sigurisë së Brendshme pranë Kuvendit Popullor. Stojanov u tha deputetëve se kryetari i Bashkisë së Sofjes, Vasill Terziev, dha leje për protestën e futbolldashësve pa kërkuar qëndrim nga Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit, siç është praktika. Ai tha se udhëheqja e Ministrisë së Punëve të Brendshme ndërmori masa më serioze sigurie, pasi kishte informacione se disa nga tifozët synonin të pushtonin stadiumin kombëtar “Vasill Levski” dhe të ndalonin ndeshjen e futbollit Bullgari-Hungari. “Ne distancohemi kategorikisht nga dhuna si në raport me qytetarët protestues ashtu edhe në raport me policët”, theksoi ministri.


Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD