Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Turqia me një projekt të përbashkët për kufij të sigurt me financim evropian

Foto: BNR - Burgas

Bullgaria po fillon zbatimin e një projekti për përmirësimin e sigurisë në rajonin ndërkufitar midis Bullgarisë dhe Turqisë në kuadër të Programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar me Turqinë INTERREG për periudhën 2021-2027. Projekti kap vlerën e më shumë se 1.7 milionë euro. Qëllimi i tij është të forcojë sistemet kombëtare për luftimin e migracionit të paligjshëm përmes bashkëpunimit dhe solidaritetit. Partnerë në projekt janë Drejtoritë Rajonale të Policisë në Burgas, Haskovo dhe Jamboll, si dhe rajonet turke të Edrenesë dhe Kırklareli.

Fondet në kuadër të projektit do të përdoren për blerjen e makinave jashtë rrugës dhe minibusëve dhe rreth 200 punonjës do të marrin pjesë në trajnimet e planifikuara, njoftoi korrespondentja e BNR në Burgas Daniella Kostadinova.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

botuar më 24-02-27 6.01.MD