Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin 2023

Dhjetori fillon me diell, re, mjegull dhe erë të ngrohtë jugperëndimore

Foto: BGNES

Ditën e premte do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në rajonet më të ulëta. Përmirësim i përkohshëm i dukshmërisë do të ketë rreth mesditës, kur do të shfaqet edhe dielli. Do të jetë e ngrohtë për muajin dhjetor. Në Bullgarinë Lindore dhe në rajonin Predballkan do të fryjë erë e ngrohtë, mesatare dhe përkohësisht e fortë nga jugperëndimi. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 3° në qytetin danubian Vidin deri në 6 gradë në bregdet, në Sofje minus 1°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 5 deri në 10° në zonat me mjegull, dhe nga 15 deri në 20° në juglindje, në kryeqytet përafërsisht 7°.

Do të jetë me diell dhe vranësira të shpërndara përgjatë bregdetit të Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të jenë nga 14 deri në 20°. Uji i detit është 10-11°.

Në male do të jetë me diell. Do të fryjë erë e fortë, në kreshtat e malit erë e stuhishme, por e ngrohtë jugperëndimore. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 14°, në 2000 m deri në 8°.

Ditën e shtunë mbetet e ngrohtë për stinën me temperatura më të ulëta në lugina.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

botuar më 24-02-27 6.01.MD